Kuchyňské lavice i pro moderní kuchyni?

Dříve byla jídelní kuchyňská lavice běžným kusem nábytku téměř v každé kuchyni. Často byla vyráběna z masivu a doplněna čalouněnou červenou látkou nebo koženkou. Tento styl byl oblíbený především v 60. a 70. letech minulého století a je otázkou, jak je tomu dnes.

Výhody a nevýhody jídelní lavice

Kuchyňské jídelní lavice mají celou řadu výhod. Jsou pohodlné, umožňují usazení většího počtu lidí a hlavně zabírají méně místa než klasické židle. Většina z nich má navíc pod sedákem úložný prostor v podobě zásuvky nebo odklopením sedáku, který obzvláště v menším bytě jistě oceníte.

Rovná lavice má tu výhodu, že ji můžete bez problémů umístit kamkoliv, zatímco s rohovou může být v menších místnostech problém. Ne vždy však musí být použita v rohu kuchyně, lze jí i ohraničit jídelní zónu. Rohová část bývá využívána jak k sezení, tak k odkládání věcí.

Kombinace lavice a menšího počtu židlí působí ucelenějším dojmem. Ne vždy však musí posezení na lavici návštěvníkům vyhovovat, protože zde strávníci ztrácí svůj vlastní prostor. Na druhou stranu lavici ocení rodiče malých dětí, které mohou posadit hned vedle sebe a pomáhat jim při jídle.

Nevýhodou je to, že se strávníci nemohou při stolování samostatně přisunout či odsunout od stolu. Navíc sedíte-li uprostřed a potřebujete-li své místo opustit, musíte požádat svého souseda, což může být poněkud nepohodlné.

Jak vybrat tu správnou kuchyňskou lavici

V dnešní době existují nejrůznější druhy jídelních lavic – rovné, rohové, okrouhlé i půlkruhové, lavice s opěradlem různé výšky i bez něj. Můžete si je nechat vyrobit na míru nebo zakoupit sériový kus. Je možné dokoupit si samostatně pouze lavici, ale lepší volbou je koupě celého setu, tedy i se stolem a židlemi, aby designově lépe ladil.

Lavice mají stejnou výšku jako klasické jídelní židle, tj. asi 45 cm. Když sedíte, měly by být nohy celou plochou na zemi a kolena svírat úhel 90°. Minimální vzdálenost sedáku a desky stolu je 20 cm a hloubka lavice asi 45 cm. Délku lavice si zvolíte podle délky stolu a počtu osob, pro které má být určena.

Vhodný materiál zajistí vaše pohodlí

Kuchyňské lavice se vyrábí nejen ze dřeva, ale i z lamina, kovu nebo kombinací těchto materiálů. K nejpopulárnějším patří celodřevěné lavice z masivu, které se nejlépe hodí do rustikálního, severského či jižního stylu. Klasické lavice bez dalšího zdobení lze však použít i do moderní kuchyně.

Nejpohodlnější jsou lavice opatřené nejrůznějšími podsedáky nebo čalouněním, to bývá látkové, koženkové nebo kožené. Nejsnadněji se udržuje masiv bez čalounění, poměrně dobře i kůže a celokůže či omyvatelné textilie.

Pro inspiraci jsme pro vás vybrali pár lavic z distribuce známého českého výrobce, společnosti Rott:

Kuchyňská lavice Anna - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Anna - ideálním doplňkem ke stolu Anna z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy 13×6,4 cm nebo 9×9 cm.

Kuchyňská lavice Antiqua - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Antiqua - ideálním doplňkem ke stolu Antiqua z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy 7,5×7,5 cm.

Kuchyňská lavice Aruba - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Aruba - ideálním doplňkem ke stolu Aruba z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy 7,5×7,5 cm.

Kuchyňská lavice Bahamas - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Bahamas - ideálním doplňkem ke stolu Bahamas z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy 13×6,4 cm.

Kuchyňská lavice Hvanna - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Hvanna - ideálním doplňkem ke stolu Havanna z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy Havanna I 7,5×7,5 cm a Havanna II 9×9 cm.

Kuchyňská lavice Lagoa - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Lagoa - ideálním doplňkem ke stolu Lagoa z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy 7,5×7,5 cm.

Kuchyňská lavice Martinique - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Martinique - ideálním doplňkem ke stolu Martinique z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy 7,5×7,5 cm.

Kuchyňská lavice Varadero - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Varadero - ideálním doplňkem ke stolu Varadero z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy Varadero I 7,5×7,5 cm, Varadero II 10×10 cm. Tloušťka desky sedáku může být 3 cm, nebo 4 cm.

Kuchyňská lavice Varadero rohová - rottdesign.cz

Kuchyňská lavice Varadero rohová - ideálním doplňkem ke stolu Varadero z nabídky společnosti Rott (rottdesign.cz). Lavice může být doplněna o opěradlo. Výška sedáku je 45 cm a rozměr nohy Varadero I 7,5×7,5 cm, Varadero II 10×10 cm. Tloušťka desky sedáku může být 3 cm, nebo 4 cm. V případě, že budete mít rohovou lavici v kombinaci se stolem Varadero, je vhodné umístit nohy stolu dál od hrany stolu, což právě tento model umožňuje.

Kuchyňská lavice Varadero rohová - rottdesign.cz