Jak vybrat ideální jídelní stůl a na co si dát pozor při zařizování jídelny?

Stolovat můžete v samostatné či propojené jídelně

V České republice se setkáváme s umístěním jídelního prostoru v kuchyni, obývacím prostoru, i v samostatné jídelně. Jídelna volně propojená s kuchyní nabízí jednodušší servírování jídel i celkově lepší dostupnost kuchyňské linky od jídelního stolu. V tomto případě je nicméně vyžadována čistota kuchyně a tichý provoz spotřebičů, tyto aspekty by totiž mohly při stolování obtěžovat. Pokud je jídelní prostor propojen s obývacím pokojem, často se vyskytují problémy se sladěním nábytku a doplňků do jednoho stylu.

Jídelní stůl z masivu Aruba | Rott design

S plánováním interiéru se obraťte na profesionála

Návrh interiéru musí zahrnovat funkční vlastnosti, což je někdy docela tvrdý oříšek. Je totiž potřeba počítat s věcmi jako dostatečný prostor při odsouvání židle a podobně, což ne každý začátečník zohlední a přijde na problémy až příliš pozdě. Vyplatí se proto obrátit se na bytového designéra, který má s podobnými návrhy praxi, a Vy se tak vyhnete nepříjemným překvapením.

Jaký tvar a velikost stolu zvolit?

Do velkých jídelen jsou nejlepší kulaté stoly. Ty nemají čelo, a tak jsou si díky nim všichni kolem stolu rovni a navíc k sobě mají díky tvaru stolu blíže. Do menších místností se naopak hodí obdélníkové stoly, pro čtyři osoby stačí stůl s rozměry 125 x 80 cm, pro více lidí se vyplatí větší stůl s rozměry 187 x 85 cm, který je určen až pro šest lidí. Obecně při vybírání stolů platí to, že na jednu osobu je vhodný mít vyhraněný prostor 60 až 80 cm šířky na 30 až 35 cm hloubky. Kromě osobního prostoru je také třeba počítat s obslužným pásem širokým alespoň 30 cm, na který se budou umisťovat předměty jako mísa na salát, sůl a pepř, pečivo či například váza s květinami.

Alternativou za prostorné stoly mohou být stoly skládací

Prostorný stůl nabízí nejen mnoho místa, které při každodenním užívání poskytne skvělý komfort, jeho kvality doceníte především ve chvílích, kdy se u Vás doma objeví návštěva. Vždy je vhodné mít k dispozici alespoň dvě místa navíc, pokud však z nejrůznějších důvodů nechcete nebo nemůžete mít prostorný stůl, skvělou alternativou může být stůl skládací.

Materiál stolu záleží především na Vašem vkusu

Jídelní stoly na trhu bývají vyrobeny ze široké škály materiálů, nejoblíbenější jsou tradiční dřevo, masiv, dýha, ocel, nerez či sklo. Vybrat si tak můžete prakticky z jakéhokoliv materiálu, záleží pouze na Vašem vkusu a na tom, jaký materiál se bude do interiéru hodit. Velice oblíbené jsou především stoly z masivu, které se hodí téměř kamkoliv a navozují dojem útulnosti, lidé preferují bělené duby či naopak dřeviny mořené do tmavých odstínů. Alternativou mohou být například upravené MDF desky, které bývají částečně kombinované s čitým, matným či tónovaným sklem. Naopak celoskleněné stoly tvoří velice zajímavý estetický dojem, avšak jsou vhodnější spíš jako konferenční stolky než jako jídelní stoly.

Ke stolu patří pohodlné židle

Ke každému stolu bezesporu patří i židle. Vzhledem k tomu, že jídelní stůl je pro samotné stolování i další účely využíván velice často, vyplatí se pořídit kvalitní židle, na kterých se bude při všech činnostech sedět pohodlně. Výběr židlí se nevyplatí uspěchat, vždy si prověřte praktické vlastnosti židle, kromě toho, jak se na ni sedí, by Vás mělo zajímat i to, jestli není těžká, zda s ní lze dobře manipulovat nebo jestli jí je kde uchopit. Židli byste si měli vyzkoušet i přímo u jídelního stolu, jedině tak předem odhalíte neduhy typu problém s výškou nebo zasouváním židle pod stůl. Při sezení na židli by se vždy měla naše chodidla celou plochou dotýkat podlahy a v koleni bychom měli vždy svírat pravý úhel. V nabídce je samozřejmě široká nabídka produktů, své si vyberou i senioři, pro které jsou ideální židle s opěrkami na předloktí, které svým vzhledem již připomínají křesla.

Rohovou jídelní lavicí můžete ušetřit cenný prostor

V menších jídelnách, jaké bývají k vidění například v panelových bytech, většinou bojujeme s prostorem, velice praktickým řešením, které nám pomůže ušetřit místo, jsou rohové jídelní lavice. Ty jsou vyráběny v mnoha zajímavých designech, lavice jsou většinou celočalouněné nebo s koženým potahem a dřevem. Moderní rohové lavice mají navíc většinou i kovovou podnož, která ladí se židlemi a nabízí polohovací funkce opěráků či například i libovolnou tuhost sedáků.

Do jídelny patří výkonný lustr

 Neodmyslitelnou součástí jídelny je i výkonné osvětlení, které nejenže umožňuje bez problémů vidět na pokrm, ale především díky němu vidíme na osoby kolem stolu. Nejvhodnějším typem osvětlení do jídelny jsou závěsná svítidla s několika zdroji u sebe. Tyto svítidla jsou totiž velice praktická, výkonná a přirozeně rozptylují světlo v jídelně. Skvělou volbou jsou i stahovací stropní svítidla, u nichž lze libovolně měnit polohu zdroje světla. Praktické mohou být i stmívače, u kterých lze libovolně nastavit intenzitu světla podle potřeb.