Ideální podlaha do kuchyně? Vinylová! Poradíme jakou vybrat

Kuchyň. Místo, kde se vaří, kde to žije. Dalo by se říct srdce domácnosti. Právě v těchto prostorách během dne dostává podlaha zabrat, protože vaření se neobejde bez nepořádku. Další specifikum kuchyně je, že zde bývá často kvůli vaření poměrně vlhko.

Výběr podlahy do kuchyně tedy není dobré podcenit. Musí plnit estetickou funkci, aby to bylo v kuchyni hezké, a zároveň také musí mít praktické funkce.

Expona domestic clic vel

Jaká by měla být ideální podlaha do kuchyně?

Každá kuchyně by měla být především čistá. Proto je vhodné zvolit podlahu, která je snadno udržovatelná. Ideálně tedy taková, která lze snadno zamést a vytřít.

Kuchyň je místnost, kde se udělá opravdu spousta nepořádku. Při vaření občas něco upadne nebo ukápne na zem, takže to je nutné uklidit. Podlaha si v této místnosti neodpočine ani tehdy, když se zrovna nevaří. Může se velice snadno stát, že podlahu zamokříte při vytahování nádobí z myčky. Stejně tak si můžete na podlahu nadrobit, když cestou do obýváku budete ukusovat svou oblíbenou sušenku nebo buchtu.

Jestli máte domácího mazlíčka, pak je riziko znečištění ještě větší. Občas se může stát, že převrhne misku s vodou nebo žrádlem. Zanechává po sobě chlupy, a někdy dokonce i ještě něco horšího.

Podlahu v kuchyni by mělo být snadné uklidit od různých druhů nečistot.

Dalším důležitým faktorem podlahy do kuchyně je odolnost proti mechanickému poškození. Není totiž výjimkou, když v kuchyni spadne na podlahu nůž, nebo nějaké jiné kuchyňské vybavení. Takové věci se prostě stávají a je třeba s nimi počítat.

V kuchyni se navíc s hospodyní mohou vyskytovat i děti, které si často hrají dost nevybíravým způsobem. Například hra s vařečkou a hrnci, kdy jimi bouchají o podlahu, je k nezaplacení.

Podlaha bude trpět i při přesouvání nábytku. Ovšem, v kuchyni se zas tak často s nábytkem nemanipuluje. Poměrně často však bývá součástí kuchyně také jídelní stůl, který je doplněn židlemi. A právě posouvání židlí může způsobit nenávratné poškození podlahy. Částečně tomu můžete zamezit tak, že konce nožiček opatříte ochrannou filcovou podložkou, ale i tak bude špatně zvolená podlaha naříkat.

Dalším faktem je, že v kuchyni je poměrně velká vlhkost. Zároveň může i nějaká voda při vaření ulpět na zemi. Proto je dobré s tím počítat a vybrat podlahu, které to nebude nijak zásadně vadit, protože bude voděodolná.

EXPONA DOMESTIC CLIC

Vinylová podlaha, ideální volba do kuchyně

Po zvážení mnoha pro a proti, můžeme s klidem říct, že správnou volbou do kuchyně je vinylová podlaha. Má hned několik vlastností, díky kterým bude dobře sloužit po mnoho let.

Vinylové podlahy jsou fenomén. Zájem o ně stále roste, i když už teď patří mezi nejoblíbenější podlahové krytiny. Pomalu, ale jistě v pomyslném žebříčku popularity předhání plovoucí podlahy z laminátu i klasické dřevěné podlahy.

Důvodů je mnoho. Tím zásadním je to, že vinylové podlahy v sobě kombinují výhody dřevěných i laminátových podlah. Důležitým argumentem je také jejich cena, která nabízí rozumný poměr mezi cenou a výkonem.

Některé druhy vinylových podlah jsou navíc snadné na pokládku, takže si je zvládne položit i trochu šikovnější kutil. Podlahy z vinylu jsou dokonale pružné, měkké a hřejivé, takže jsou velice příjemné pro každé chodidlo. A to i v chladném období, kdy například taková dlažba nepříjemně studí.

Ještě důležitější jsou však jiné vlastnosti a parametry. Vinylové podlahy se vyznačují snadnou údržbou, vysokou odolností vůči mechanickému poškození a také voděodolností. Zároveň nejsou kluzké, mají dobré antistatické vlastnosti a výbornou teplotní propustnost. Vinylové podlahy jsou vhodné i pro domácnosti, kde řádí mazlíčci.

Všechny tyto výhody jsou doplněné tím, že vinylové podlahy jsou dostupné za příznivé ceny. Díky tomu jsou mezi zákazníky opravdu oblíbené.

Vybírat je navíc možné z široké nabídky dekorů a barev. Na své si přijde konzervativní zákazník, ale i zájemci o moderní stylovou podlahu. Stačí si vybrat.

Z výše uvedených důvodů už je asi každému jasné, proč se vinylové podlahy čím dál častěji objevují také v kuchyních. Je to zkrátka správná volba, pokud chcete podlahu za rozumné peníze, která je zároveň odolná proti poškození, vodě a zároveň se snadno udržuje v dobré kondici. Není nutné ani dělat kompromisy, protože je možné vybrat vinylovou podlahu, která je funkční a zároveň hezká na pohled.

Exdo - clic - detail - aufsicht - retuschiert - fs - 120727 - dl - pres

Dílce, nebo role? Jaký typ vinylové podlahy?

Je v podstatě jedno, jaký typ vinylové podlahy do kuchyně zvolíte. Dávejte si pouze pozor na plovoucí podlahy, aby měly voděodolný zámkový spoj.

Existují dvě základní možnosti. Vinylové role, nebo vinylové dílce. Pokud nejste odborníci a nechcete si podlahu pokládat sami, poraďte se raději s odborníky, kteří vám také zvolenou vinylovou podlahu odborně položí.

Pokládku je totiž možné provést různými způsoby (celoplošným přilepením, pokládkou na volno, plovoucím způsobem). Jestli nejste podlaháři, nebo zdatní kutilové, nechte pokládku na profesionálech, nebo se může stát, že v budoucnu budete svého rozhodnutí litovat. Pokládka zcela zásadně ovlivňuje vlastnosti podlahy.

Jak už bylo řečeno, do kuchyně je možné použít všechny výše zmíněné druhy vinylových podlah. Pokud však můžeme dát dobrou radu, vyberte si vrstvenou plovoucí variantu s korkovou podložkou. Takové podlahy jsou hřejivější, měkčí a příjemnější na došlap.

Jinak obecně lze říct, že lidé si oblíbili zejména plovoucí vinylové podlahy v dílcích.

Na našem trhu jsou k dostání různé vinylové podlahy od mnoha výrobců. Některé mají kvalitu lepší, jiné horší. Ani my jsme neměli možnost vyzkoušet všechny dostupné na trhu, ale s klidem na duši můžeme doporučit vinylové podlahy Fatra, Gerflor, Conceptline nebo Moduleo.

Všechny výše uvedené značky je možné zakoupit u společnosti Plancher s.r.o., která má i webovou prezentaci na adrese WWW.PLANCHER.CZ.

Moduleo - 20140904 -  - impresseasternhickory - 422

Reference - Thermofix - 800x600

Reference - Thermofix - kuchyň - 800x600

Thermofix - jasan - brick - 800x600 - 1

811 - 2185

Mezzo - kuchyn